جایی برای دنبال کردن جدیدترین اخبار و لینک های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

اخبار و لینک های هوش مصنوعی را دنبال کنید

تاریخچه هوش مصنوعی

این مقاله در مورد تاریخچه هوش مصنوعی برای شما نوشته شده است

Ai یا همان هوش مصنوعی مفهومی است که برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی مطرح شده است. این مفهوم در واقع به مجموعه ای از تکنیکها و الگوریتمهایی اشاره می کند که به سیستم ها امکان میدهد تا بتوانند با استفاده از الگوها و داده های موجود، تصمیم گیری کنند و به انجام وظایفی بپردازند که قبلاً تنها انسانها توانسته بودند انجام دهند.

تاریخچه AI به دهه ۱۹۵۰ میلادی باز می گردد زمانی که دانشمندان و محققان متعددی به فکر ساخت یک ماشین هوشمند بوده اند، این ایده در آن زمان به دلیل فناوری موجود، به شدت بی اعتماد بود و ایده های دیگری به عنوان یک جایگزین برای هوش مصنوعی پیشنهاد شد که برای موفقیت  تا امروز طول کشید.

در دهه ۱۹۵۰، دانشمندان دانشگاه دارتموث جان مک کارتی و ماروین مینسکی تلاش کردند تا با استفاده از یک شبکه عصبی مصنوعی یک برنامه ای برای بازی شطرنج بسازند. این کار به عنوان یکی از اولین کارهایی که در زمینه هوش مصنوعی انجام شده بود شناخته میشود. این پروژه با نام الگوریتم های منطقی و توسعه ماشینی Logic Theorist برای حل مسائل منطقی بود.

دهه ۱۹۶۰ میلادی تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی به عنوان یک رشته جدی شروع شد. در آن زمان دانشمندان به دنبال راهی برای پردازش زبان طبیعی و ارتباط با کامپیوتر بودند در این دوره الیزا” یکی از اولین برنامه های هوش مصنوعی بود که در آن با استفاده از الگوریتمهای پردازش زبان طبیعی به چت کردن ساخته شد.

در دهه ۱۹۷۰ با کاهش توجه به هوش مصنوعی تمرکز به سمت شبکه های عصبی و شناخته شده رفت، در این دوره AI آموزش ماشینی بازگشت این دوره به عنوان “بحران الگوریتم هایی مانند الگوریتمهای یادگیری ،تقویتی الگوریتمهای یادگیری عمیق و شبکه های عصبی با قابلیت یادگیری بیشتر به کار گرفته شدند.

در دهه ۱۹۸۰، با پیشرفت تکنولوژی و افزایش توان محاسباتی کامپیوترها، هوش مصنوعی به یک رشته نوظهور و جذاب برای پژوهشگران تبدیل شد در این دوره، شبکه های عصبی . با تعداد لایه های بیشتر برای پردازش تصاویر و تشخیص الگو استفاده شدند.

در دهه ۱۹۹۰ با پیشرفت تکنولوژی و افزایش توانایی ،کامپیوترها هوش مصنوعی به یکی از مهمترین حوزه های تحقیقاتی جهان تبدیل شد. در این دوره الگوریتمهایی مانند شبکه های عصبی پیچشی و الگوریتمهای یادگیری عمیق استفاده شدند که به دلیل قابلیت یادگیری، در حوزه هایی مانند تشخیص صدا، تشخیص تصویر، ترجمه ماشینی و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار گرفتند.

درباره هوش مصنوعی بیشتر بدانید

در دهه ۲۰۰۰ با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و افزایش توانایی کامپیوترها، هوش مصنوعی به یکی از مهمترین حوزه های تحقیقاتی جهان تبدیل شد. در این دوره الگوریتم هایی مانند شبکه های عصبی پیچشی و الگوریتمهای یادگیری عمیق استفاده شدند که به دلیل قابلیت یادگیری، بیشتر در حوزه هایی مانند تشخیص صدا، تشخیص تصویر، ترجمه ماشینی و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار گرفتند.

اولین هوش مصنوعی ها که طی دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ ساخته شدند، با استفاده از ماشینهای تورینگ که در آن زمان به عنوان کامپیوتر شناخته میشدند و با هدف شبیه سازی فعالیتهای ذهنی انسان ایجاد شدند، این هوش مصنوعی ها معمولاً برای حل مسائل ساده محاسباتی طراحی می شدند و از قابلیت یادگیری مبتنی بر داده های الگوریتم های هوشمند برخوردار نبودند و یکی از اولین هوش مصنوعی ها درخت شطرنجی نام داشت که در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط  شان شاخترت ساخته شد این برنامه با استفاده از معماری یک درخت جستجویی به دنبال بهترین حرکت برای بردن بازی شطرنج بود.

Logic Theorist نیز یکی از اولین هوش مصنوعی ها  در دهه ۱۹۵۰ بود که توسط آلن نیوئل و هربرت سایمون طراحی شد این برنامه با استفاده از منطق ریاضی به دنبال راه حل هایی برای مسائل منطقی بود

همچنین در دهه ۱۹۵۰ Question-Answering پرسش و پاسخ مصنوعی های اولیه بود که با استفاده از قواعد منطقی به سوالاتی که با کلماتی از یک زبان طبیعی مطرح میشدند، پاسخ میداد.

با پیشرفت تکنولوژی و رشد هوش مصنوعی برنامه هایی با قابلیت استفاده در کاربردهای گسترده تر طراحی شدند از جمله برنامه های تشخیص تصاویر پردازش زبان طبیعی، تحلیل دادهها و … که امروزه به صورت گسترده در کاربردهای مختلف استفاده می شوند

 

در hooshmasnoyi.com میتوانید از تاریخچه هوش مصنوعی تا چگونگی استفاده از هوش مصنوعی و لینکهای دانلود هوش مصنوعی را داشته باشید و راهنمای استفاده هوش مصنوعی برای شما در سایت را قرار داده ایم. همچنین از اخبار روز این حوزه با خبر باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هوش مصنوعی

این ابزار ها در هنگام بارگذاری بدون تحریم و ف،ی،لتر بوده اند هم اکنون چک کنید.

برای ادامه صفحه را ببندین

برای ادامه
صفحه را ببندین